а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премеле

премелат; премели, премелете; премлев, премлеа; премлел; премлен; (ќе) премелев, (ќе) премелеа; (ќе) премелел; премелен
Вид збор: Глагол, свршен
Сомеле повторно.
Англиски: grind
Примери:
Премели го кафето.
Изведенки
1. премелува несв.
премелуваат
2. премелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК