а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премери

премерат; премерил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32533
1. Измери количество, големина на нешто.
Англиски: measure Албански: mat rishtas
Примери:
Ја премеривме ливадата пред косидба.
Го премери земјиштето.
2. Повторно измери.
Англиски: measure again Албански: mat rishtas
Примери:
Ја премери ракијата.
Го премери платното.
3. Погледне оценувачки, измери сили.
Англиски: appraise Албански: mat, vlerësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го премери со поглед.
4. (се премери) Се измери повторно.
Англиски: measure Албански: mat përsëri
Примери:
Да се премериме?
Изведенки
1. премерува несв.
(се) премеруваат
2. премерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК