а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премеси

премесат
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно измеси.
Англиски: knead Албански: rigatuaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го премеси тестото.
Изведенки
1. премесува несв.
2. премесување ср.
глаг. им.