а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премести

преместат; преместил; преместен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5011
1. Пренесе нешто од едно место на друго, промени место.
Англиски: move Албански: shpërngul, mbart
Примери:
Го преместил каменот од меѓата.
2. Промени место некому.
Англиски: relocate Албански: zhvendos
Примери:
Го преместија од прва клупа во трета.
3. Одреди некому работно место.
Англиски: move Албански: ndërron vendin e punës
Примери:
Ја преместија од книговодство во правната служба.
4. (се премести) Смени место, премине на друго место.
Англиски: change Албански: ndërroj vendin
Примери:
Се премести во друга куќа да живее.
Се преместила од гимназија во економско училиште.
Изведенки
1. преместува несв.
(се) преместуваат
2. преместување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК