а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премете

преметат; премети, преметете; преметов, преметоа; премел; (ќе) преметев, (ќе) преметеа; (ќе) преметел; преметен
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно смете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК