а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премиера

мн. премиери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11487
Прва изведба на уметничко дело (театарско, филмско, музичко).
Англиски: premiere Француски: première Албански: premierë
Употреба: Уметност
Примери:
Утре ќе се одржи премиерата на балетот.
светска премиера
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК