а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премиер

мн. премиери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4354
Претседател на влада.
Англиски: prime minister Албански: kryeministër
Употреба: Дипломатија , Политика
Примери:
Премиерот ја отвори новата делница на патот.
Изведенки
1. премиерка ж.
мн. премиерки
2. премиерство ср.