а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премие

премијат; премиј, премијте; премив, премија; премил; (ќе) премиев, (ќе) премиеја; (ќе) премиел; премиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56280
1. Повторно измие (нешто, некому).
Албански: laj rishtas
Примери:
Му го преми лицето на детето.
Треба да ги премијам садовте.
2. (се премие) Се измие повторно.
Албански: laj përsëri
Примери:
Се преми со студена вода.
Изведенки
1. премива несв.
(се) премиваат
2. премивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК