а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премин

мн. премини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2737
1. Место каде што се преминува.
Англиски: passage Албански: kalim
Примери:
Граничен премин.
Пешачки премин.
2. преминување
Англиски: transfer Албански: kalim, transfer
Примери:
Премин во друг фудбалски клуб.
3. Момент на преминување.
Англиски: transition Албански: tranzicion
Примери:
На преминот меѓу двете столетија.
4. Преминување од една состојба во друга.
Англиски: transition Албански: kalim, tranzicion
Примери:
Премин од течна во гасна агрегатна состојба.