а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премира

премираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
дава премија, награда
Англиски: award Германски: prämieren
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Филмот беше премиран со златен лав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК