а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премисли

премислат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6423
1. Размисли добро за нешто.
Англиски: consider Албански: mendoj mirë
Примери:
Премисли дали да се врати дома.
2. Предизвика некој да смени мислење.
Англиски: reconsider Албански: rishikoj, ndroj mendimin
Примери:
Последните настани го премислија.
3. (се премисли) Смени мислење.
Англиски: reconsider Албански: ndrroj mendimin
Примери:
Девојчето се премисли и отрча дома.
Изведенки
1. премислува несв.
(се) премислуваат
2. премислување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК