а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премија

мн. премии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22996
1. Награда за успех во некоја работа.
Англиски: reward Албански: çmim, shpërblim
2. Стимулативен износ додаден на плата, камата и сл.; бонус
Англиски: bonus Албански: bonus, shtesë
3. Парична награда на извозниците за стимулирање на извозот на некои стоки.
Англиски: stimulus Албански: stimul, shtysë
Употреба: Економија
4. Износ што се плаќа за осигурителен договор.
Англиски: premium Албански: këst sigurimi, prim
5. Главна добивка на лотарија.
Англиски: winnings Албански: fitim lotarie