а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премногу

Вид збор: Прилог
Ранг: 484
Во преголема количина; претерано многу.
Англиски: too much Албански: tepër
Примери:
Премногу пие.