а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премости

премостат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14547
1. Изгради мост преку нешто.
Англиски: bridge Албански: urëzon, ndërtoj urë mbi lum
Примери:
Ја премостија реката.
2. Надмине, совлада, преброди тешкотии.
Англиски: overcome Албански: tejkalon
Примери:
Ги премостивме проблемите.
Изведенки
1. премостува несв.
премостуваат
2. премостување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК