а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преносен

преносни
Вид збор: Придавка
Ранг: 26481
1. Што се однесува на пренос.
Англиски: transmissional
2. Вторично значење на збор.
Англиски: metaphorical
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК