а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пренос

мн. преноси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6745
1. Пренесување говор, настан, слика и звук преку електронски медиум.
Англиски: broadcasting Албански: transmetim
Примери:
Човек не може да се одлучи што е повозбудливо на тој канал - преносите од парламентарните седници, отворените седници на Владата или вечните репризи.
Пренос на фудбалски натпревар.
Телевизиски пренос.
2. (едн.) Пренесување на движење од еден на друг дел од некој механизам.
Англиски: transmission Албански: transmetim
Употреба: Технологија
3. (едн.) Пренесување на сопственост од еден носител врз друг.
Англиски: transfer Албански: transfer, mbartje
Употреба: Економија
4. (едн.) Пренесување, превоз од едно место на друго.
Англиски: transport Албански: transportim
Примери:
Извршија пренос на старите автомобили.