а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преноќевалиште

мн. преноќевалишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место, градба во која се преноќева.
Англиски: hostel Албански: bujtinë
Употреба: Архитектура и градба , Туризам
Примери:
Ова преноќевалиште ги знаеше тајните на сите камионџии.
2. ноќен одмор, ноќевање
Англиски: overnight stay Албански: bujtje, kaloj natën
Употреба: Туризам
Примери:
Отиде кај едни пријатели на преноќевалиште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК