а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобрати

преобратат; преобратен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12628
1. Изврши влијание врз некого да премине во друга вера, мислење, идеологија.
Англиски: convert Албански: konvertoj, ndërroj fenë
Употреба: Книжевен збор , Ретко
2. (се преобрати) Премине во друга вера, промени мислење, идеологија.
Англиски: convert Албански: konvertoj, ndërroj fenë
Изведенки
1. преобратува несв.
(се) преобратуваат
2. преобратување ср.
глаг. им.
3. (се) преобраќа несв.
(се) преобраќаат
4. преобраќање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК