а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преора

преораат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32973
1. Изора повторно.
Англиски: plow Албански: rilëvroj
Примери:
Ја преора нивата.
2. (се преора) Се преработи од орање.
Албански: lëvroj shumë
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
За два часа - се преораа.
Изведенки
1. преорува несв.
(се) преоруваат
2. преорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК