а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ракија двапати варена (печена), препечена ракија.
Албански: raki e stërzier
Употреба: Гастрономија
Примери:
Препек ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК