а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препече

препечат; препечи, препечете; препеков, препекоа; препекол, препекле; (ќе) препечев, (ќе) препечеа; (ќе) препечел; препечен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испече повеќе од што треба.
Англиски: over-bake Албански: mbipjekur, tërpjekur
Употреба: Гастрономија
Примери:
Препече леб.
Препече месо.
2. За ракија - превари.
Англиски: distil again Албански: ridestiloj, ziej përsëri
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. препекува несв.
препекуваат
2. препекување ср.
глаг. им.
3. препечува несв.
препечуваат
4. препечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК