а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препише

препишат; препиши, препишете; препишав, препишам, препишаа; препишал; препишан; (ќе) препишев, (ќе) препишеа; (ќе) препишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6770
1. Повторно напише некој текст.
Англиски: copy Албански: përshkruaj, kopjoj
Примери:
Учениците ги препишаа задачите од таблата.
2. Напише текст, реши задача, текст (на испит) гледајќи од друг.
Англиски: crib Албански: përshkruaj, kopjoj
Употреба: Образование
3. Одреди, пропише лек или начин на лечење болест.
Англиски: prescribe Албански: parashkruaj, caktoj
Употреба: Медицина
Примери:
Му препишаа инјекции за колената.
4. Со писмена изјава префрли сопственост.
Англиски: transfer Албански: përshkruaj, transferoj
Употреба: Правда
Примери:
Во тестаментот имотот му го препиша на синот.
Му ја препиша сета стока на момчето.
Изведенки
1. препишува несв.
препишуваат
2. препишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК