а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преплакне

плеплакнат; преплакни, преплакнете; преплакнав; преплакнаа; преплакнал; (ќе) преплакнев, (ќе) преплакнеа; (ќе) преплакнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одново исплакне.
Англиски: rinse Албански: shpërlaj përsëri
Примери:
Ги преплакна сите садови.
2. (се преплакне) Се исплакне (при миење) одново, повторно.
Англиски: wash Албански: shpërlahem përsëri
Примери:
Се преплакна со студена вода.
Изведенки
1. преплакнува несв.
(се) преплакнуваат
2. преплакнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК