а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преплива

препливат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20833
Со пливање помине некое растојание.
Англиски: swim through
Примери:
Нико Нестор го преплива езерото.
Изведенки
1. препливува несв.
препливуваат
2. препливување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК