а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препрати

препратат; препратил; препратен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17505
Испрати некого или нешто понатаму, на друго место.
Англиски: forward
Примери:
Кога ќе дојде писмото, препрати го кај мене.
Изведенки
1. препратува несв.
препратуваат
2. препратување ср.
глаг. им.
3. препраќа несв.
препраќаат
4. препраќање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК