а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препраша

препрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17941
Праша одново, повтори прашање.
Примери:
Се врати и го препраша за лекот.
Изведенки
1. препрашува несв.
препрашуваат
2. препрашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК