а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препрека

мн. препреки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9766
Тоа што го спречува движењето, пристапот до нешто.
Англиски: obstacle
Примери:
Поминаа многу препреки додека стигнаа до целта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК