а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препречи

препречат; препречил; препречен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11853
1. Стави нешто попреку, прегради пат, премин, пристап.
Англиски: block Албански: pengoj, bllokoj
Примери:
На сред пат препречил една спила.
2. Спречи движење некому.
Англиски: hinder Албански: pengoj
3. (се препречи) Се испречи пред некого како пречка.
Англиски: emerge Албански: dal përpara, pengoj
Примери:
Да не му се препречеше ветарот, ќе влезеше.
Изведенки
1. препречува несв.
(се) препречуваат
2. препречување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК