а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препржи

препржат
Вид збор: Глагол, свршен
Испржи повеќе од што треба.
Англиски: over-roast
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го препржи месото.
Изведенки
1. препржува несв.
препржуваат
2. препржување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК