а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пререди

прередат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26228
1. Одново нареди, подреди, намести.
Англиски: rearrange Албански: rirreshtoj
Примери:
Ги пререди книгите во библиотеката.
2. Нетпревари некого што имал предност.
Англиски: overtake Албански: tejkaloj
Примери:
Тој е постар студент, ама јас го прередив со испитите.
3. Преземе ред некому.
Албански: marr radhën
Примери:
Ти беше на ред, ама тој те пререди.
Најмалата сестра ги пререди постарите, се омажи прва.
4. (се пререди) Повторно, поинаку се построи.
Англиски: rearrange Албански: rirradhitem
Примери:
Да се прередиме во стројот.
Изведенки
1. прередува несв.
прередуваат
2. прередување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК