а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пререче

преречат; преречи, преречете; пререков, пререкоа; пререкол, пререкле; (ќе) преречев, (ќе) преречеа; (ќе) преречел; преречен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15557
префрли, приговори, прекори
Англиски: blame
Примери:
Ми пререче за изборот на фустанот.
Изведенки
1. преречува несв.
преречуваат
2. преречување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК