а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерија

мн. прерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23367
Пространа степа во Северна Америка.
Англиски: prairie Албански: preri, stepë
Употреба: Географија
Изведенки
прериски прид.
прерискиот
Пример: прериски волк
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК