а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преродба

мн. преродби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7794
1. Обновување, повторно раѓање на нешто по период на замреност.
Англиски: rebirth Албански: lilindje
Примери:
Градот доживеа преродба.
2. Општествено и културно движење на еден народ.
Англиски: renaissance Албански: rilindje, renesansë
Употреба: Уметност
Примери:
Периодот на преродбата даде нови културни дејци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК