а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преродбеник

мн. преродбеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17802
Истакнат учесник во преродбата на еден народ.
Албански: rilindës
Употреба: Историја
Изведенки
преродбенички прид.
преродбеничкиот
Пример: преродбеничката потрага по минатото
FlexiMac
 менување на македонски глаголи