а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преса

мн. преси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19864
1. Направа или машина за притискање, за цедење, гмечење и сл.
Англиски: press Албански: presë, shtypëse
Употреба: Технологија
Примери:
Преса за отпад.
Рачна преса.
Електрична преса.
2. Периодичен печат (весници, списанија, журнали).
Англиски: press Албански: shtyp
Употреба: Книжевен збор , Ретко