а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресвет

пресвети
Вид збор: Придавка
Ранг: 9736
1. Епитет кон зборовите што означуваат божество или религиозен култ.
Англиски: Holy
Употреба: Црковен термин
Примери:
Пресвета Богородица
Пресвето Тројство
2. Премногу свет.
Англиски: holy
Примери:
Пресвето место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК