а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресвие

пресвијат; пресвиј, пресвијте; пресвив, пресвија; пресвил; (ќе) пресвиев, (ќе) пресвиеја; (ќе) пресвиел; пресвиен
Вид збор: Глагол, свршен
1. искриви, превие
Англиски: bend, recoil
Примери:
пресвие снага
2. (се пресвие) се искриви, се превие
Англиски: bend, recoil
Примери:
Се пресви од стомачните болки.
Изведенки
1. пресвива несв.
(се) пресвиваат
2. пресвивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи