а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресвртен

пресвртниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19709
Што се однесува на пресврт, што предизвикува пресврт, промена.
Примери:
пресвртни времиња
пресвртен момент
Изведенки
пресвртнички прид.
пресвртничкиот
Пример: Пресвртнички години.