а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресврт

мн. пресврти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5134
1. Нов правец, промена на текот, во развитокот на нешто, нагла промена на некоја состојба.
Англиски: upheaval Албански: kthesë
Примери:
Дојде до пресврт во економскиот развој.
Историски пресврт во земјата.
2. Дел од дејствието на литературно или сценско дело.
Англиски: peripety Албански: peripeci
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК