а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресегне

пресегнат; пресегни, пресегнете; пресегнав, пресегнаа; пресегнал; (ќе) пресегнев, (ќе) пресегнеа; (ќе) пресегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14142
1. Пружи, протегне рака за да фати нешто.
Англиски: reach Албански: shtrij
Примери:
Ја пресегна раката по најдалечното јаболко.
2. (се пресегне) се испружи, се протегне
Англиски: reach Албански: shtrihem
Примери:
Се пресегна по колачињата.
Изведенки
1. пресега несв.
(се) пресегаат
2. пресегање ср.
глаг. им.
3. пресегнува несв.
(се) пресегнуваат
4. пресегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК