а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресегне

пресегнат; пресегни, пресегнете; пресегнав, пресегнаа; пресегнал; (ќе) пресегнев, (ќе) пресегнеа; (ќе) пресегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14328
1. Пружи, протегне рака за да фати нешто.
Англиски: reach Албански: shtrij
Примери:
Ја пресегна раката по најдалечното јаболко.
2. (се пресегне) се испружи, се протегне
Англиски: reach Албански: shtrihem
Примери:
Се пресегна по колачињата.
Изведенки
1. пресега несв.
(се) пресегаат
2. пресегање ср.
глаг. им.
3. пресегнува несв.
(се) пресегнуваат
4. пресегнување ср.
глаг. им.