а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преседан

мн. преседани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17639
1. Поранешен случај или решение што служи како пример или оправдување за идни слични случаи.
Англиски: precedence Албански: presedan, precedent
Примери:
Новиот германски модел направи преседан за другите земји.
Случај без преседан во судството.
2. Ислучок од редовната работа.
Англиски: exception Албански: përjashtim
Употреба: Разговорно
Примери:
Направи преседан, запали цигара.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи