а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преседи

преседат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11720
Помине, остане некаде извесно време.
Англиски: pass
Примери:
Тој ја преседе ноќта во еден бар.
Летото преседе кај баба си.
Ја преседовме ноќта.
Изведенки
1. преседува несв.
преседуваат
2. преседување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи