а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преседне

преседнат; преседни, преседнете; преседнав, преседнаа; преседнал; преседнат; (ќе) преседнев, (ќе) преседнеа; (ќе) преседнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50801
1. Смени место, седне од едно место на друго.
2. Смени превозно средство (воз, авион, овтобус) на попатна станица
Употреба: Транспорт
3. (само 3 л.) За залак, збор - тешко помине некому, застане, запне во грлото.
Примери:
Ми преседна во грлото.
4. (само 3 л.) Лошо помине, лошо се заврши нешто.
Примери:
Ми преседна прославата
Изведенки
1. преседнува несв.
преседнуваат
2. преседнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК