а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресее

пресеат; пресеј, пресејте; пресеам, пресеав, пресеаја; пресеал; пресеан; (ќе) пресеев, (ќе) пресееја; (ќе) пресеел; пресеен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчисти со сеење.
Англиски: sift Албански: shoshit, sit
Примери:
Ја пресеа пченицата.
Ја пресеа песокта.
2. Го одбере најдоброто.
Англиски: select Албански: selektoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
На тестирањето убаво ќе ги пресеат.
3. Одново посее.
Англиски: sow Албански: mbjell sërish
Употреба: Земјоделство
Примери:
Пролетта ги пресеа нивите.
4. Одново исчисти со сеење.
Англиски: sift Албански: sit, shoshit
Употреба: Ретко
Изведенки
1. пресева несв.
пресеваат
2. пресевање ср.
глаг. им.
3. пресејува несв.
пресејуваат
4. пресејување ср.
глаг. им.