а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресека

мн. пресеки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21779
Место на планина згодно за преминување.
Англиски: pass Албански: kalim, qafë
Употреба: Географија
Примери:
Фати го патот на пресека!
Дрварите поминаа низ горските пресеки.