а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресекне

пресекнат; преесекни, пресекнете; пресекна, пресекнаа; пресекнал; пресекнат; пресекнеше, пресекнеа; пресекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31582
1. За извор, вода, река - престане да тече.
Англиски: dry out Албански: shterr
Примери:
Пресекнал изворот од сушата.
2. исчезне, се изгуби, снема
Англиски: stop Албански: shterr, stopoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пресекнаа фондовите за фининсирање.
Му пресекна инспирацијата.
Изведенки
1. пресекнува несв.
пресекнуваат
2. пресекнување ср.
глаг. им.