а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преселба

мн. преселби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4201
селење, преселување
Англиски: move Албански: shpërngulje
Примери:
Преселба од стан во куќа.
Преселба од село во град.
Голема преселба на народите.