а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преселеник

мн. преселеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се преселил, преселено лице.
Англиски: migrant
Примери:
Местото е населено од преселници.
Изведенки
1. преселеница ж.
мн. преселеници
2. преселник м.
мн. преселници