а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресели

преселат; преселил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2694
1. Премести некого да живее на друго место.
Англиски: relocate Албански: shpërngul
Примери:
Го пресели семејството во главниот град.
2. Промени место на живеење, се насели на друго место.
Англиски: move Албански: shpërngul
Примери:
Се пресели во друга куќа.
Ги зеде децата и се пресели кај мајка си.
Изведенки
1. преселува несв.
(се) преселуваат
2. преселување ср.
мн. преселувања
глаг. им.