а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преселница

мн. преселници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26409
1. преселник
Албански: shtegëtare
2. Птица што се сели во јужните краишта за време на зимата.
Англиски: migratory bird Албански: zog shtegëtar
Употреба: Зоологија